Bizi arayın ve bugün
TASARRUF yapın
0(535) 761 74 14

fw-1 fw-1 fw-1 fw-1

En ucuz elektrik tarifesini
bulmak için bilgilerinizi girin!

fw-1 fw-1 fw-1 fw-1

En cazip elektrik tarifesini
bulmak için bilgilerinizi girin!

fw-1 fw-1 fw-1 fw-1

En cazip elektrik tarifesini
bulmak için bilgilerinizi girin!

Abone Grubu
Seçin

S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi Bir Elektrik Kesintisi Yaşar mıyım?

Hayır yaşamazsınız. Tedarikçi değiştirme işlemleri elektrik piyasası sistemi üzerinden kayıt açılarak yapılmaktadır.  Bu bağlamda herhangi bir elektrik kesintisi maduriyeti yaşamazsınız. Yani yeni tedarikçinize geçişiniz sistem üzerinde yapıldığından elektriğinizin kesilmesine ihtimal yoktur. 

Hangi saatlerde elektrik daha ucuz olur ?

Elektrik tüketicilerinin sayaçların elektronik akıllı sayaçlarla değiştirilmesiyle birlikte artık günün değişik zamanlarındaki elektrik tüketimi ayrı ayrı ölçülebilmekte ve elektrik faturalarına  bu değişiklik yansıtılabilmektedir.

Ülkemizde genel olarak elektrik kullanımının en yoğun olduğu zamanın saat 17.00 ile 22.00 arası olduğu belirlenmiştir. Elektrik kullanımının  yüksek olduğu bu saatlerde  elektrik üretimi zaman zaman talebe yetişememekte ve elektrik ithalatı yapılması gerekebilmektedir.

Elektrik talebini gün içine dengeli olarak paylaştırabilmek adına EPDK tarafından üç zamanlı tarifeler oluşturulmuştur. Bunun amacı, elektrik tüketicileri tüketimin yoğun olduğu 17.00-22.00 arasındaki saatlerde ucuz elektrik ile ödüllendirilmesi ile elektrik tüketimlerini bu saatlerin dışına aktarılmasını sağlamaktır.

 

daha fazlası için bloğumuzu ziyaret ediniz. Bloğumuza ulaşmak için lütfen tıklayın.

Bu iş riskli midir?

Hayır.  EnerjiOnline'deki tüm tedarikçiler sizlere EnerjiOnline'de sundukları teklifleri, birebir size sundukları şekliyle vermekle yükümlülerdir.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır ?

Elektrik faturası üzerinde bilmediğimiz onlarca rakam ve ödediğimiz birçok kalem vardır. Birçoğumuz bunların ne olduğunu nasıl hesaplandığını bilmiyoruz. Hani ortalığın kalkıp koptuğu bir konu vardı ki faturamızdan ocak ayından itibaren kaldırıldı, kendileri kayıp kaçak bedeli oluyor. Hani tedarikçimize kızıyoruz ya bu bedel için aslında bu onların cebine girmeyen bir bedeldi. Kızmamız gereken onlar değildi yani. Neyse gelelim biz fatura kalemlerinin ne olduğuna ve son olarak ta hesaplamalara. Elektrik faturalarında ilk endeks ve son endeksler gündüz puant ve gece için ayrı ayrı yer alır. Unutmadan eğer tedarikçinize ben 3 zamanlı okumadan faydalanmak istiyorum demezseniz elektrik saatiniz 3 zamanlı okunsa da faturanız tek zaman üzerinden faturalandırılmaktadır. Bunu da endeksörden çıkan faturanızda müşteri grubunda görebilmektesiniz mesela benim faturamda müşteri grubum tek zamanlı mesken tarife yazmakta.  Gündüz, puant ve gece ayrımında aktif bedeller farklı fiyatlandırılmaktadır. Bu bedellere EPDK’nın sitesinde yayımlanan ulusal tarife den ulaşabilirsiniz( bu tarifeler her yıl 4 kere değişmektedir).

Gelelim benim faturam üzerinden örnek bir hesaplamaya;

  • Tek zamanlı mesken tarife olduğumu daha önce belirtmiştim yani benim için  3 zamanlı fiyatlar değil tek zamanlı mesken için olan ulusal tarifede Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli olarak geçen bedel 1kwh için 0,219623 kuruştur.

Faturamda ilk endeksler aşağıda ki gibidir.

 

Gündüz

Puant

Gece

Son Endeks

3633,711

2396,646

2905,071

İlk Endeks

3602,384

2365,134

2871,627

Çarpan

1

1

1

Tüketim

31,327

31,512

33,444

 

Unutmadan çarpan diye de bir sayı yer alır ki faturada buda endeksleriniz ile çarpılır ve gerçek tüketim miktarınıza ulaşırsınız. Bu çarpan denen sayı meskenlerde genellikle 1’dir. Bazı ticarethane ve Sanayiler büyük miktarlı elektrik tükettikleri ve saatlerin dönme hızı bu tüketime yetişemediğinden ve de saatlerin bu hızda zarar görmemesi için konulmuş bir sayıdır. Yani benim gibi meskenleri pek alakadarda etmez açıkçası.

Faturamda aktif toplam: 96,283 kWh

Birim Fiyat : 0,219623TL/kWh ( tarifeden bunu biliyorduk)

Aktif toplam : 96,283*0,219623=21,14 TL

Ama benim faturam 39,71TL nereye gitti kalan tutar. Tabi ki açıklamaları var.

Dağıtım bedeli diye bir bedel daha görüyoruz. Bu bedel dağıtım şirketlerine gitmektedir. Türkiye de 21 adet dağıtım şirketi bulunmaktadır ve bu şirketler elektriğin güvenli ve kesintisiz şekilde evlerimize, iş yerlerimize kadar gelmesinden sorumludur. Yani aslında elektriğin, kablolarının, trafoların vb şeyler içinde bizim faturalarımızdan bedel alınıyor ve bu bedel tedarikçiniz ile alakalı değil tedarikçinin kasasına girmiyor, diğer anlatacağım bedeller gibi. Bu da şu sonucu doğuruyor faturada verilen % indirimler sadece aktif bedel üzerinden verilebilmektedir çünkü diğer bedellerin hepsi vergi ve tedarikçi dışında ki kasalara gitmektedir.

Mesken dağıtım bedeli : 0,112358TL/kWh

Tüketim miktarım : 96,283’ti dağıtım bedeli için ödenecek tutar tüketim ile hesaplanmaktadır

Dağıtım bedeli tutarı: aktif toplam * Dağıtım Bedeli

Dağıtım bedeli tutarı: 96,283*0,112358=10,82TL

Ne etti benim fatura 31,96TL

Birde şöyle vergilendirmelerimiz var:

Enerji fonu: aktif tüketim tutarımızın %1’i

TRT Payı: Aktif tüketim tutarımızın %2’si

BTV(Belediye Tüketim Vergisi): aktif tüketim tutarımızın %5’i

Şeklinde hesaplanır. BTV köylerde alınmamaktadır.

 

Bu duruma göre benim faturamda aktif toplam tutarım 21,13TL olduğuna göre

Enerji Fonu: %1*21,13=0,21,TL

TRT Payı: %2*21,13=0,42

BTV:%5*21,13=1,06TL

Tüm bedelleri hesapladığımıza göre toplama gidelim:

Aktif toplam Tutarı: 21,13TL

Dağıtım Bedeli Tutarı: 10,82TL

Enerji Fonu:0,21TL

TRT Payı: 0,42TL

BTV:1,06TL

Toplamda 33,65TL etti birde üstüne katma değer vergisi %18 eklersek 6,06TL etti mi 39,71TL

İşte bütün hesap bu şekilde yapılıyor.

 

Ben bu ay evde olmadığımdan az tüketmişim ama eğer sizin faturalarınız ortalama 120 TL üzerinde geliyorsa hemen girin Enerji Online’ a ve tedarikçinizi seçin daha az ödeyin.

 
 
Tedarikçimi nasıl değiştirebiliyorum ?

Aylık ortalama 68 TL elektrik faturası ödemeniz oluyor ise EPDK yönetmeliğine göre sizlerde bir serbest tüketicisinizdir ve elektriğinizi kullanmak istediğiniz firmayı siz tercih edebilirsiniz.

Herhangi bir arıza oluşursa ne yapmam gerek?

Elektrik hatları ile ilgili tüm arızalarda,tek ilgili bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketidir..


 

Sayaçları Kim Okuyacak?

Sayaçlarınız herzaman aynı kişi tarafından okunur. Tedarikçi değişikliği sayaç okuyan kişi değişikliğini gerektirmez

Fatura nasıl kesilecek ve ödemeyi nasıl yapacağım?

Faturanız sistemimiz üzerinden seçmiş oldugunuz tedarikçi tarafından kesilmektedir. Ödemelerinizi tedarikçi firmanın sundugu ödeme noktalarından kolayca yapabilirsiniz.

Kullandığım elektriğin kalitesinde bir değişiklik oluyor mu?

Hayır. Herhangi bir değişiklik olmaz aynı elektriği kullanırsınız. Sadece size hizmeti sunan tedarikçiniz değişmiş olur.

Tedarikçi değişimi ne kadar sürer?

Bu süreç 4 ila 6 hafta arasında değişim göstermektedir.

EnerjiOnline'a para ödemeyecek miyiz?

Kesinlikle Hayır. EnerjiOnline tüketicilerin herhalukarda yanında olan ve en ucuz tarifeyi sunan bir sistemdir. EnerjiOnline bir satış kanalıdır ve tedarikçilerin internet üzerinden satışlarını organize eden bir servistir. Daha fazla tüketicinin, kolay bir şekilde kendilerine en uygun teklifi bulabilecekleri bu sistem ÜCRETSİZDİR.

En uygun fiyatlar bize sunulan fiyatlar mıdır?

Kesinlikle Evet. Bu fiyatlar sizlerin girmiş olduğu bilgilerle, tüketiminiz göz önünde tutularak “size özel olarak” sistem tarafından hazırlanmıştır. EnerjiOnline sistemi girmiş olduğunuz tüm bilgilere göre belirlenmişbir sistem ile  “size özel” teklifler hazırlar ve tüm bu teklifleri sizlere sunar. 

Kimler Serbest Tüketici olabilir?

2019 yılından itibaren yıllık en az 1600 kWh elektrik tüketimi sağlayan aboneler Serbest Tüketici sayılacaktır.